Tající historie
Tající historie
Laguna Fjallsárlón
Tající historie
Laguna Fjallsárlón

Ledovcové jezero varuje před nezastavitelným pohybem

Ledovcová laguna Fjallsárlón na jihovýchodě Islandu je živoucím dokladem zániku ledovce Vatnajökull. Pomalý pohyb v rezervoáru roztátého ledu spolu s bohatou škálou zvuků vydává svědectví o důsledcích klimatických změn v zemi, kde jsou ledovce nedílnou součástí života a symbolem nepřekonatelné moci přírody.

Vatnajökull je největší evropský ledovec, jenž se utvářel 4000 let. V jeho ledu je otištěna předlouhá historie přírodních procesů, života sopek i lidského počínání. Kvůli rostoucím globálním teplotám se rychle ztenčuje. Může jej potkat podobný osud jako mnoho dalších ledovců, které z povrchu Islandu během posledních dekád navždy zmizely.

Tání ledovců však nezpůsobuje jen ztrátu informací o naší tisícileté historii uložených v ledu jako na hard disku a zvyšování hladiny moří, které nám připadá pozvolné a stále ještě vzdálené. Islandu se kvůli němu stává jakousi laboratoří pro testování problémů budoucnosti, které odrážejí propojenost přírodních elementů a lidmi vytvořených infrastruktur. 

Ledovce, které pokrývají nejméně desetinu jeho povrchu, jsou největší zásobárnou vody na Islandu. Příliš rychlé tání proto ohrožuje budoucí dostupnost vody, kterou potřebuje zdejší energetický průmysl. Některé z největších islandských vodních elektráren jsou závislé na řekách napájených ledovci. S jejich táním sice přitéká do vodních elektráren více vody, ale v druhé polovině tohoto století se může stát, že její objem začne klesat a elektrárny se ocitnou na suchu.

Islanďané svůj ostrov rádi nazývají „zemí ohně a ledu“ v poctě ledovcům a sopkám, které utvořily jeho nadpozemskou krajinu. Laguna Fjallsárlón přináší varování, aby Island nakonec nebyl jen tím prvním – zemí ohně. Tato hrozba sucha není nadsazená. Když ledovce tají, uvolňuje se tlak, kterým působily na sopečné systémy. V důsledku toho se zvyšuje aktivita ostrovních vulkánů, což s sebou nese další nebezpečí. Výbuch sopek s ledovcovými příkrovy může způsobit rozsáhlé tání ledu, které by vedlo k záplavám historických rozměrů.

about
Rituály
Zvukový archiv

Fjallsárlón: Tající knihovna tisícileté historie

Laguna Fjallsárlón, která vznikla odtáváním ledovce, je spolu s nedalekou ještě větší lagunou Jökulsárlón jedním z hlavních turistických lákadel v jižní části Islandu. Leží nedaleko takzvané Ring Road, hlavní silnice, která se vine kolem celého ostrova. Turistům je zde k dispozici parkoviště a malá restaurace. Magnús pro nahrávání a poslech vybral jinou cestu k laguně, na místo s vyhlídkou na ledovcový splaz bez turistů pořizujících si selfie s plující krou a bez motorových člunů nabízející vyhlídkovou jízdu mezi odštěpené kry. Hydrofon ponořený pod hladinu laguny na rybářském prutu zaznamenal mikrokosmos zvuků, které doprovází tání ledu. Monumentálnost místa a procesů, které se na něm odehrávají, zachycuje nahrávka se zvuky odlamujících se ker, které se vší svou váhou sesunuly do laguny, aby se pak vyhouply na hladinu a pomalu se po ní nechaly unášet dál. Vějíř zvuků naznačuje, že příroda je osobností, která na místech, jako je toto, přichází o významnou část své identity.

Terénní deník