O projektu
Klimatická změna přináší řadu složitých výzev a problémů. Jak naložit s energetikou, vyprodukovanými emisemi uhlíku, produkcí potravin, krajinou nebo bezprostředními klimatickými hrozbami? Jaké otázky nám klade budoucnost a jak na ně nejlépe reagovat? Hudebníci Václav Havelka a Pan Thorarensen se rozhodli hledat inspiraci pro nový svět prostřednictvím toho, čemu rozumějí nejlépe – zvuku.
Společně se vydávají na umělecko-výzkumnou expedici. Míří na místa naplněná nejednoznačností a netušenými riziky. Doprovázejí je filozof Lukáš Likavčan a dvojice field-recordistů*ek Sara Pinheiro a Magnús Bergsson. Jejich speciální zvukové nástroje dokáží zachytit i ti nejskrytější technologické procesy a jevy, které ušima nevnímáme.
Expedice probíhá na Islandu a v Česku. Získat nové vjemy a poznatky se průzkumníci pokoušejí v prostředí geotermální elektrárny Hellisheiði s technologií ukládání oxidu uhličitého pod zem CarbFix, hydroelektrárny Búðarháls, ledovcové laguny Fjallsárlón a sopky Fagradalsfjall. V Česku se expedice vydává k uhelné elektrárně Tušimice, k úložišti CO2-Spicer Žarošice, do aquaponické farmy Kaly a do rewildingové rezervace Milovice.
Jaké scénáře naší klimatické, energetické, zemědělské a krajinné budoucnosti umí zvuk vykreslit? Co nového nám dokáže zvuk říct nad rámec toho, co můžeme vidět? Připojit se k naší expedici můžete prostřednictvím zvukového archivu, terénních zápisků z cest, hudební desky a dokumentárního filmu, které najdete na tomto webu.
Ivo Bystřičan
Dokumentární režisér, dramaturg, scénárista a producent. Ve své tvorbě se soustředí na sociální a ekologická témata se sociologickým akcentem. Zájem publika vzbudil jeho celovečerní film Dál nic (2014) o společenském konfliktu na pozadí stavby dálnice D8. Vedle nezávislého dokumentárního filmu zaměřuje svou tvorbu na zprostředkování ekologických a ekonomických témat televiznímu publiku, například v projektu Ekostory nebo v sérii Industrie. Vedle interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti v současné době pracuje na autorském dokumentárním projektu Klimageddon. Zabývá se rovněž dramaturgií a tvorbou dokumentárních podcastů, a působí jako filmový lektor. Spolupracuje s Českou televizí a Akademií věd České republiky.
Tereza Swadoschová
Kreativní producentka a dramaturgyně. Věnuje se progresivním autorským filmovým, hudebním a výtvarným projektům nejčastěji s environmentální a sociální tématikou. Vede diskusní platformu Inspirační fórum, jež každoročně pořádá veřejné diskuse o sociálních, ekonomických, politických, kulturních, uměleckých a environmentálních otázkách. Produkovala dokumentární vzdělávací projekt Ekostory, který mapuje dějiny českého ekologického hnutí a je vzdělávacím nástrojem pro studenty. Pod jejím vedením vzniká podcastové série Screenshot, jež nahlíží do myšlení světových osobností. V současné době vyvíjí autorský dokumentární projekt Klimageddon a výtvarný participativní projekt umělecké intervence ve veřejném prostoru s umělkyní Kateřinou Šedou.
Václav Havelka
Hudebník, skladatel, producent, promotér a autor filmové a divadelní hudby. Působí v kapele Please the Trees, jejíž členové projevují svou lásku ke stromům i mimo pódium. V každém městě, kde kapela koncertuje totiž již několik let vysadí strom. Spoluorganizují také sérii koncertů pro šumavskou divočinu věnovanou ohroženému Národnímu parku Šumava. Václav Havelka vystupuje i se sborem seniorů Elpida. Se svým synem Šimonem mají hudební projekt s názvem Sun+Dead.
Pan Thorarensen
Hudebník, skladatel a organizátor akcí a festivalů. Je autorem hudby ke krátkým a dokumentárním filmům a také řady alb. Tvoří pod různými uměleckými jmény, např. pod hlavičkou elektronicko-ambientního tria Stereo Hypnosis spolupracuje se svým otcem Óskarem Thorarensenem a skladatelem Þorkellem Atlasonem. V roce 2010 založil festival elektronické hudby Extreme Chill, který každoročně láká místní i zahraniční milovníky elektronické hudby do jantarové náruče islandské přírody.
Lukáš Likavčan
Filozof zabývající se tématy ekologie, technologie a vizuálních kultur. Od září 2022 bude působit na NYU v Šanghaji jako postdoktorand v programu Global Perspective on Society. Vystudoval filozofii a environmentální studia na Masarykově univerzitě, v minulosti působil například na Strelka Institute for Media, Architecture and Design, Centru audiovizuálních studií FAMU nebo BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht. Je spolueditorem antologie Mysl v terénu: Filozofický realismus ve 21. století (Display / VVP AVU, 2017). V roce 2019 publikoval knihu Introduction to Comparative Planetology analyzující zobrazování Země z pohledu geopolitiky klimatické krize.
Sara Pinheiro
Tvůrkyně zvuků. Nahrává, stříhá a mixuje zvuky pro filmy a video art. Produkuje vlastní akusmatickou tvorbu, obvykle pro vícekanálové performance, rozhlasová vysílání nebo instalace. Je členkou live-codingové skupiny K-o-l-e-k-t-i-v a spolupracuje se zvukovým studiem Bystrouška. Vyučuje v rámci Centra audiovizuálních studií FAMU v Praze a působí také na Institutu Sonologie v Haagu.
Magnús Bergsson
Field recordista a nadšený sběratel zvuků, který od sedmdesátých let zaznamenává zvuky přírody i městské krajiny a publikuje je ve svém obsáhlém internetovém archivu Hljóðmynd (Soundimage). Zaměřuje se především na místa, kde lze pozorovat dopad globálního oteplování nebo kde bude v nadcházejících letech ohrožena biologická rozmanitost. Jako člen hudebního kolektivu Minningar dokumentuje tragickou krásu islandských ledovců, které kvůli lidské lhostejnosti mizí. Coby sólový umělec spolupracoval na několika filmových titulech, pro které nahrál ambientní zvuky. Spolupracuje také s různými hudebními skladateli, kteří ve své tvorbě využívají terénní nahrávky.
Iveta Černá
Kulturní producentka. Věnuje se vývoji a realizaci kulturních a audiovizuálních projektů. V rámci diskusní platformy Inspirační fórum, jež každoročně pořádá veřejné diskuse o sociálních, ekonomických, politických, kulturních, uměleckých a environmentálních otázkách, připravuje interdisciplinární výzkumný program IF LAB, během kterého umělci a vědci společně vytváří multimediální umělecké projekty. V letech 2016 a 2017 organizovala sérii vzdělávacích setkání Konektor zaměřenou na výměnu zkušeností a networking v rámci alternativní hudební scény.