

Nové zemědělství na pozadí rostlinné laboratoře
Neviditelné zemědělství se neodehrává na polích, ale může probíhat prakticky kdekoliv. Nepotřebuje totiž půdu a téměř ani vodu. Jedna z farem, která nepotřebuje k pěstování plodin krajinu, se skrývá v nenápadné budově bývalého vepřína uprostřed běžné vesnice. Aquaponická farma v Kalech otevírá pohled na možnou podobu zemědělství v budoucnosti a osvobození krajiny vyčerpané intenzivním obděláváním.
V prosklených sektorech, které se řídí přísnými hygienickými pravidly, rostou pod zářivkami saláty a bylinky. Místo záhonů vyrůstají z oddělených stanovišť, kam sofistikovanými rozvody proudí přesně odměřená stopová množství živin. Aquaponie nepracuje s umělými hnojivy ani agrochemií. Technologický systém, na kterém je založená, propojuje pěstování zeleniny s chovem ryb. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám.
Úspora 95 procent vody ve srovnání s konvenčním zemědělstvím, možnost vertikálních systémů efektivněji využívajících prostor a celoroční produkce nezávislá na klimatu a počasí. Tyto aspekty aquaponie otevírají otázku, jak se může zemědělství v budoucnosti proměnit a jaký vliv to bude mít na krajinu, která nebude muset produkovat obživu lidem v nekonečném, čím dál intenzivnějším a stále více vyčerpávajícím cyklu.
Aquaponická farma o rozloze 1 000 m² vyprodukuje stejné množství ryb jako 20 hektarů rybníků a 18 000 m² polního pěstování zeleniny. V budoucnosti nemusí jít jen o obří farmy, ale i malé decentralizované komunitní jednotky. V jemném šelestu živin v kapilárách potrubního systému slyšíme výzvu k revolučnímu přehodnocení našeho vztahu k zemědělství, půdě, vodě, krajině – i k tomu, jak přistupujeme k jídlu a spotřebě. Ryby v kádích tmavé haly budou němými svědky složitého rozhodování.

Kaly: Když plodiny rostou z ničeho
V nenápadné stavbě bývalého vepřína v malé obci nedaleko Brna se skrývá laboratoř postupů, které mohou přinést revoluci do zemědělské výroby. Po obou stranách úzké chodby v patře rostou za sklem ve sterilních podmínkách a pod ultrafialovým světlem v pěstebních regálech sazenice salátů a bylinek. Přesně odměřené a počítačově řízené dávky živiny k rostlinám proudí potrubím z přízemní části objektu, kde se chovají ryby. Sařiny nástroje zde odhalují sofistikované technologické procesy, které dovolují pěstování rostlin bez půdy a prakticky i bez vody. Zaznamenané zvukové plochy a prvky vybízejí k zamyšlení, co zemědělská produkce ukrytá pod střechu a nepotřebující pole s traktory a hnojivy pro naši budoucnost znamená a jaké varianty společenského uspořádání se nám tady nabízí.